فروشگاه جامع تحقیقات دانشجوئی, دانش آموزی و..., پاورپوینت, ورد, ,مقاله و...

اطلاعیه فروشگاه

سلام به تمامی دوستان امیدوارم که از فایل ها و قیمتشان راضی باشید. عادل فایل تنها فروشگاهی است که فایل هایش را به قیمت پایین و مناسب به شما می فروشد. شعار همیشگی عادل فایل: (فروش ما تنها پایان یک معامله نیست، بلکه آغاز یک تعهد است.)

آيين‌نامه‌ حفاظتي‌ تاسيسات‌ و ماشين‌هاي‌ اره‌ چوب‌ بري‌

فرمت فایل:پاورپوینت(قابل ویرایش)                             تعداد صفحات:14

 

قسمتی از متن:

آيين‌نامه‌ حفاظتي‌ تاسيسات‌ و ماشين‌هاي‌ اره‌ چوب‌ بري‌ 

ماده‌ 134: اين‌ آيين‌نامه‌ كه‌ مشتمل‌ بر 3 قسمت‌ و 4 فصل‌ و 134 ماده‌ است‌ به‌ استناد ماده‌ 47 قانون‌ كار  در يكصد و چهل‌ و پنجمين‌ جلسه‌ مورخه‌ 22/7/42 شورايعالي‌ حفاظت‌ فني‌ به‌ تصويب‌ نهايي‌ رسيده‌ و قابل‌ اجرا است‌.

 . ماده 47 قانون كار سابق به استناد مصوبه جلسة مورخ 12/5/83 شوراي عالي حفاظت فني به ماده 85 قانون كار مصوب آبان ماه 1369 تغيير يافته است.

 

آئین نامه حفاظتی صنایع چوب

فصل اول ـ مقررات عمومی

فصل دوم ـ اره های تسمه ای یا اره فلکه

فصل سوم ـ اره های گرد

فصل چهارم ـ دستگاه های فرز و گندگی و رنده

فصل پنجم ـ دستگاه های خراطی

فصل ششم ـ پیش گیری از آتش سوزی

فصل هفتم ـ کارگاه های روکش چوب و پرس چوب

فصل هشتم ـ مقررات متفرقه

 

فصل اول ـ مقررات عمومی:

ماده 1ـ کلیه کارگران شاغل در کارگاه بایستی با عملکرد دستگاه های موجود و خطرات احتمالی آنها آشنایی داشته و همچنین آموزشهای لازم را دیده باشند.

ماده 2ـ تراشه های چوب، خاک اره ها و غیره بایستی مرتباً از محل کارگاه خارج شوند تا کف کارگاه و محیط کار همواره تمیز و عاری از هرگونه ضایعات باشد.

ماده 3ـ دستگاه های نجاری بایستی مجهز به تهویه موضعی باشند تا از انتشار و تجمع ضایعات چوب و خاک اره در کارگاه به ویژه بر روی قسمتهای مختلف دستگاه جلوگیری شود.

ماده 4ـ کلیه کانالها و گودالها، حفره ها و شیارها یی که در کف کارگاه و نزدیک به ماشین های اره جهت قرار دادن وسایل انتقال چوب (ترانسپورتر) یا برای آب روها احداث شده باید به وسیله نرده یا حفاظ مناسب محفوظ شود.

ماده 5ـ قسمتهای انتقال دهنده نیرو مانند تسمه فلکه ها، چرخ دنده ها،   نقاله ها فلکه­­های اصطکاکی، بازوهای لنگ، غلطک ها و همچنین دیگر قسمتهایی که امکان درگیری با لباس کار و یا بدن کارگر را دارندبایستی به حفاظ مناسب، محکم، مقاوم و ایمن مجهز شوند.

ماده 6ـ نظافت، تعمیر، سرویس و تنظیم دستگاه های مختلف نجاری و درودگری و غیره بایستی فقط زمان خاموش بودن دستگاه صورت پذیرد.

ماده 7ـ به کارگران شاغل در این صنعت به تناسب نوع فعالیت و کار وسایل حفاظت فردی متناسب مانند: لباس کار، کلاه ایمنی، ماسک تنفسی، کفش کار، عینک، دستکش، گوشی، حفاظ طلقی صورت و غیره تحویل داده شود.

ماده 8ـ تنظیم حفاظها یا وسایل هدایت کننده چوب هنگام روشن بودن دستگاه ها ممنوع است.

ماده 9ـ تجهیزات برقی مانند تخته کلیدها، کلیدهای چاقوئی و غیره بایستی به نحو مطمئن و ایمن در داخل محفظه مناسبی نصب گردد و پیرامون آنها، بر روی فرش عایق گسترده شود.

ماده 10ـ در اطراف دستگاه های نجاری و در نقاط خطر آفرین آنها بایستی کلیدهای قطع اضطراری برق به طور  مشخص و به تعداد کافی نصب و در دسترس کارگران قرار گیرد تا در هنگام بروز خطر قابل استفاده باشد.

ماده 11ـ حذف کردن حفاظها، گیره ها و هرگونه تجهیزات جانبی ایمنی، از دستگاه های نجاری ممنوع می باشد.

ماده 12ـ برای راندن و هل دادن قطعات چوب در هنگام کار با دستگاه رنده یا اره و موارد مشابه بایستی از دستگیره مخصوص بار دادن استفاده نمود.

ماده 13ـ در ماشین های اره چوب بری، الکتروموتور و یا قسمت محرک دستگاه بایستی دارای قدرت کافی باشد تا احتمال گیر کردن تیغه اره در داخل چوب از بین برود.

ماده 14ـ دندانه های اره باید متناسب با جنس چوب و نوع برش باشد.

ماده 15ـ تیغه اره باید بدون ترک بوده و به بهترین وضع نگهداری شود و چپ و راست کردن و تیز کردن آن دقیقاً انجام گردد.

ماده 16ـ فاصله بین دیوار و میز کار نباید از 45 سانتی متر کمتر باشد و در صورتی که این فاصله را برای عبور کارگر در نظر گرفته باشند از 90 سانتی متر کمتر نباشد.

ماده 17ـ فاصله بین سطح میز کار و سقف کارگر یا اشیاء و وسايلی که به سقف نصب شده نباید کمتر از 2متر باشد.

ماده 18ـ در محل هایی که عبور ازروی غلطک­ها و نوارهای نقاله ضروری باشد باید پله ها یا پل­هایی تعبیه گردد که مجهز به نرده حفاظتی باشد.

ماده 19ـ لباس کار کارگران بایستی به نحوی باشد که علاوه بر سهولت و راحتی در انجام کار، از درگیر شدن قسمتهای مختلف آن با قطعات گردنده و متحرک دستگاه ها جلوگیری به عمل آورد.

ماده 20ـ از قراردادن هر گونه مواد اعم از مواد اولیه یا در دست ساخت یا تولید شده در مسیر حرکت وسایل متحرک و عبور و مرور کارگران در کارگاه خودداری گردد.

ماده 21ـ کلیه سیمها و کابل های برق اضافی از محیط کارگاه بایستی جمع آوری گردد و لازم است سیمها و کابلهای مورد استفاده از داخل کانالها و یا لوله های مخصوص و مناسب عبور داده شود.

ماده 22ـ تخته ها و الوارها باید به گونه ای به دیوار تکیه داده شود که احتمال سقوط و لغزش آنها وجود نداشته باشد.

ماده 23ـ دیواری که برای تکیه دادن تخته ها و الوارها استفاده می شود بایستی استقامت و استحکام کافی متناسب با بار وارده را داشته باشد.

ماده 24ـ تخته های نئوپان و مواد مشابه بایستی به صورت افقی بر روی زمین قرار داده شوند و در صورتی که لازم است به طور  عمودی قرار گیرند باید از تکیه گاه های مطمئن مانندخرک استفاده شود.

ماده 25ـ تنه درخت، الوار، چوب، تخته و همچنین تولیدات کارگاهی بایستی در محل مناسب به نحو ایمن نگهداری شوند تا از سقوط و لغزش آنها ممانعت به عمل آید.

ماده 26ـ برای جلوگیری از وصل شدن ناگهانی برق و حرکت نمودن دستگاه بایستی حتماً در مسیر اصلی برق از کنتاکتورهای مناسب استفاده شود.

ماده 27ـ کارفرمایان یا مسؤولین واحد ها موظفند از ورود افراد متفرقه به قسمتهای مختلف کارگاه جلوگیری نمایند


اشتراک بگذارید:

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 950 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
کدتخفیف:

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
aeen-nameh-hefazati-tasisat-va-mashin-haye-areh-ch_1892132_5399.zip60.3k

نظرسنجی
با سلام.از اینکه عادل فایل را برای خرید خود انتخاب کردید متشکرم.آیا شما از قیمت فایل ها نسبت به قیمت فایل های دیگر فروشگاه ها رضایت دارید؟
AADELFILE